Arabeskin Kralı Müslüm Gürses

Arabeskin Kralı Müslüm Gürses
Arabeskin Kralı Müslüm Gürses
4.43 (88.53%) 136 Oy

Arabeskin kralı Müslüm Gürses Mehmet akbaş ve emine akbaş çiftinin oğlu olarak 7 mayıs 1953 de Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin fıstık özü köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Zeyno ve Ahmet adlı iki kardeşi vardır.

Büyük Sanatçı Müslüm Baba

Büyük sanatçı kişiliğinden dolayı severlerin baba olarak isimlendirdiği merhum Müslüm Gürses bir dönem ses getiren arabesk sanatçılardan olmuştur. Şanlıurfa’da yaşadıkları zorlu ve yoksul hayat mücadelesinde ayakta kalmayı başarmış bir süre sonra ailesi ile Adana’ya göç etmiştir. Adana’ya taşındıktan sonra şansı pekte iyi gitmeyen Gürses annesinin geçirdiği ciddi bir rahatsızlık sonucu kaybeder. Henüz annesinin acısını kaldıramamışken kardeşini de toprağa gömer büyük Sanatçı. Bu süreçten sonra daha içine kapanık ve sadece müzik ile ilgilen biri olur.

Müslüm baba 1968 yılında çay bahçesinde yapılan bir ses yarışmasına katılmak için başvurmuş fakat babası karşı çıkmıştır. Bu konuda tavrından ödün vermeyen baba yarışma için kendisine bitpazarından kıyafet almıştır. Yarışma gecesi uyurken babası tarafından saçları kesilmiştir. Buna rağmen ses yarışmasına katılmasına engel olamamıştır. Bu yarışmada birinci olan Müslüm baba Gürses soyadını almıştır.

Kendisine yapılan teklifler bir süre çay bahçesinde sanatçılık yapan sanatçı daha sonra kendi mesleği olan terziliğe geri döner. Bir gün arkadaşı Mehmet bir gazinonun assolisti sadık altın meşenin rahatsızlanmasında dolayı babaya teklif götürür. Gösterdiği üstün performanstan dolayı mikrofonu elinden bırakmamış bu olay terzihanede çalışırken söylediği Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar şarkısı ile özdeşleşir. Daha sonra 1970 yılından Anadolu’daki turnelerden dönerken mersin-Tarsus ta bir trafik kazası geçirir ve ciddi bir şekilde yaralanır. Müslüm Gürses sinemada severek izlediği muhterem nur’ âşık olur ve birbirlerini ilk kez Malatya turnesinde görürler. 1986 yılında iki ünlü isim hayatını birleştirir. Bir takım sağlık sorunları oluşan Gürses 3 Mart 2013 sabahında hayatını kaybeder.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*