Avrupa’da Adından Söz Ettiren Usta Arif Sağ

Avrupa’da Adından Söz Ettiren Usta Arif Sağ
Avrupa’da Adından Söz Ettiren Usta Arif Sağ
4.55 (90.91%) 11 Oy

Avrupa gibi büyük bir kıta da adından söz ettirmiş 12 ülkede büyük orkestralar ile birlikte konser verilmiş ve belgeseli çekilmiş büyük üstad. 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde dallı köyünde dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda saz çalmaya başlayan arif sağ İstanbul’a gelerek Aksaray musiki cemiyetine gelerek nida tüfekçinin öğrencisi oldu. Müzik açısından alt yapısını kısa sürede oluşturan büyük sanatçı 60 ve 70 yıllar arası arayış dönemleri oldu. Bu dönemde piyasa ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarına ağırlık verdi. TRT İstanbul radyosunda bağlama sanatçısı olarak başladığı hayatına devam etti.

Bağlamanın Üstadı Arif Sağ

Bu dönem içinde çeşitli sanatçılara bağlaması ile eşlik etmesinin yanında bestelerini de okuttu. Bununla birlikte kendi çalıp okuduğu eserlerde mevcuttur. Yaptığı müzik itibarı ile bugünkü terimde arabesk-fantezi benzeridir. Eserlerinden yöresel motiflere yer verdi buda kendisinin halk müziğinden kopamadığının belgesidir.

1967 yılından itibaren İstanbul teknik üniversitesi Türk müziği devlet konservatuarında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış 1982 yılından bu görevinden ayrılarak özel çalışmalarına ağırlık vermiştir. Birden fazla sanatçıya kaset çalışmalarında yardımcı olmuştur. Musa Eroğlu ve muhlis akarsu gibi büyük sanatçılarla birlikte muhabbet adlı seri albümleri 80 sonrasında büyük kitlelere hitap etmeyi başarmıştır. 1987 ve 1991 yıllar arasında Ankara milletvekilliği yapmış böylelikle ilk sanatçı milletvekili olmuştur. 2 Temmuz 1993 de Sivas katliamından sağ olarak kurtulmuştur.

Almanya cumhurbaşkanının desteği ile 96 yılında Köln Filarmoni Orkestrası’nda konser vererek bağlama ve Anadolu müziğinin batı ülkelerinde tanıtılmasında büyük rol oynamıştır. 2000 yılında ünlü İspanyol Flamenko gitaristi olan toma tito ile 12 Avrupa ülkesinde konserler vermiştir.

Erdal Erzincan ile birlikte çıkardığı bağlama metodu iki ciltlik kitabın yazarıdır. 17 adet albüm çalışması bulunmaktadır. Türk halk müziğinin usta isimlerinden olan arif sağın oğlu tolga sağ ve eski gelini pınar aydınlarda ses sanatçısıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*