Cahit Berkay’dan Biraz Kaliteyi Yükseltin Mesajı

Cahit Berkay’dan Biraz Kaliteyi Yükseltin Mesajı
Cahit Berkay’dan Biraz Kaliteyi Yükseltin Mesajı
2.9 (58%) 10 Oy

Sayısız ödül onlarca albüm çalışması ile müzikte yarım aşırı geride bırakan Moğolların kurucusu Cahit Berkay Müzik sektörünün durumu ile alakalı bir söyleyişi yaptı.

Sanat hayatında yarım aşırı geride bırakan dev sanatçı günümüz pop müzik sanatçıların ergen müzik yaptıklarını ifade etti. Kenan doğulu, Tarkan ve Mustafa sandalın 10 yaşındaki çocukların dinleyeceği müzik yaptıklarını belirten büyük üstat neyin cuppası biraz kaliteyi yükseltin diye konuştu.

3 kuşağın dinlediği profesyonel sanatçı Selçuk Alagöz orkestrasında çalışmaya başlamasının üzerinde tam yarım asır geçti. Kenarda bekleyen 100 den fazla bestesinin olduğunu söyleyen usta sanatçı ülke feraha erdikten sonra dinleyicilere sunacağım dedi.  Bu zamanda albüm yapmak enayiliktir fakat single yapmaya bende sıcak bakıyorum diye ekledi.

Moğollar grubunun zor süreçlerden geçerek olgunlaştığını ifade eden Berkay ben öldükten sonra ancak grup dağılabilir diye yarım asır ayakta duran grubun ne kadar dev olduğunu anlatmış oldu. Tarkan, Kenan doğulu ve Mustafa sandal artık kaliteli müzik yapmalı neredeyse 50 yaşına gelecekler fakat hala ergen müzikleri yapıyorlar diyen sanatçı bu ülkeye kaliteli müzik yapmaya borçları var diye de ekledi.

Saydığı isimlerin kaliteli müzik yapacağını söyleyen Berkay Sertaç ortaç kaliteli müzik yapamaz diye ekledi. Sene sonunda kendi hayatını yazdığı kitabını yayınlamayı düşünen dev sanatçı gelecek nesillere müziği kaliteli yapın diye mesaj verdi.

Cahit Berkay 3 Ağustos 1946 tarihinde Isparta’da doğdu. İstanbul üniversitesi iktisat fakültesinde yüksek eğitimini tamamladı. 1962 yılında siyah inciler adlı grupla müzik hayatına başladı. 1968 yılında Moğollar grubunun ilk kurulumunda yer aldı. Daha sonra grubun müziklerinin bestelerini yaptı. 1970 yılında Anadolu rock yöneldi. 1971 yılında Barış Manço ile grup olarak Fransa da çalışmaya başladı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*