Murat Boz’ a Mahkeme Şoku

Murat Boz’ a Mahkeme Şoku
4.6 (92.08%) 106 Oy
    Besteci Uğur Bayar, ‘Dünya’ adlı eserini izinsiz kullandığından dolayı Murat Boz, Fettah Can ve Dokuz Sekiz müzik şirketine açmış olduğu davayı kazandı.
    Mahkeme Boz’un okumuş olduğu ‘Özledim’ adlı esrin orjinalinin besteci Bayar’ın Dünya isimli şarkısı olduğuna karar verirken, izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle 10 bin TL manevi 9 bin TL maddi tazminat ödemesine hükmetti.
    İstanbul fikri ve sınai haklar hukuk mahkemesinde görülen dava 3 yıl önce açılmıştı.Bayar, şarkıya 2006 yılında çıkardığı Hak etmedim adlı albümünde yer vermiş, Murat Boz’un Dokuz Sekiz Müzik himayesinde çıkardığı Şans albümünde izinsiz kullandığını öne sürmüştü.
    Uğur Bayar, şarkının söz yazarı olarak fettah Can’ın gösterildiğini ve yabancı bir şarkıcıya da verildiğini iddia etmişti.
    Dokuz Sekiz Müzik, bütün bunların iftira olduğunu, kendisinden izin alındığını ifade ediyordu. Ancak mahkeme Uğur Bayar’ın haklı olduğuna Murat Boz, Fettah Can ve Dokuz Sekiz müzik 3 er bin lira maddi, 10 bin lira da manevi tazminat ödenmesi yönünde karar verdi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*