Türk Musikisinin Divası Bülent Ersoy

Türk Musikisinin Divası Bülent Ersoy
Türk Musikisinin Divası Bülent Ersoy
4.05 (81%) 20 Oy

Türk musikisinin Divası en güçlü seslerinden bir olan Bülent ERSOY 1952 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. 1960 yılına kadar Malatya’da yaşamış daha sonra ilesi ile birlikte İstanbul’a göç etmiştir. Gerçek adı Bülent Erkoç’tur.

Güçlü Ses Bülent Ersoy

Güçlü ses Bülent Ersoy çok küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlamıştır. Melahat pars, Rıdvan Aytan gibi üstatlardan özel dersler almıştır. İstanbul belediye konservatuarını bitiren büyük sanatçı aldığı akademik terbiye yolu ile tanrüzikal tecrübelerini geliştirme fırsatı bulmuştur. 1970 yılında Üsküdar ‘ da dönemin ilk aile gazinosunda sahne alarak bu hayata başladı. Fikret Torun’un düzenlediği ses yarışmasına katılarak birinci olmuş 1000 lira ödül almıştır. Daha sonra bu gazinoda 3 ay assolist olarak devam etmiştir.

1971 yılında Saner plaktan ilk 45’lik plağını çıkararak büyük ses uyandırdı. 1974 yılında büyük maksim müzikhollerinde sahne almaya başlaması ile sektöre bomba gibi düştü. Gerçek soyadı Erkoç olan sanatçının soyadı Müjdat gezen tarafından Ersoy olarak değiştirilmiştir. Müzeyyen Senar’ın temsilcisi olarak girdiği sanat hayatına akademik sanat kariyerinin yüksek olması sebebi ile büyük bir tavrın sancaktarı olmuştur.

Günümüze her kesimin saygı duyduğu ve sevdiği bir üstat olmuştur. Bazı nedenlerden dolayı sahne yasağı getirilen büyük sanatçı cinsiyet değiştirmesinden uzun yıllar sonra merhum Turgut Özal sayesinde pembe kimliğine sahip olmuştur. 1989 yılında Adana’da verdiği bir konser sırasında çırpınırdı karedeniz adlı isteği okumadığı için hacı tepe isimli kişi tarafından kurşunlanarak bir böbreğini kaybetti. 30 yılı aşkın sanat dünyasında ilklere imza atmıştır. Sık sık özel hayatı ile gündeme gelen divanın mücevherlere olan düşkünlüğü ve geniş bir koleksiyona sahip olduğu bilinmektedir.

Müzik yaşamı boyunca sayısız ödüller alan büyük sanatçı Japonya’da ses laboratuvarında yapılan testler sonucu sesi %100 kusursuz bulunmuştur. 1997 yılında uluslararası montu merid müzik doktoru unvanı ile ödüllendirilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*